ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Zahrada, v níž vládne příroda

Četné ukázkové a soukromé zahrady naladí na přírodě blízké zahradničení a ukážou, jak se vlastní přírodní zahrada může stát rájem pro člověka, živočichy a rostliny. 

Každá zahrada je živý organismus, v kterém můžeme zažívat koloběh přírody, proměnu a vývoj. Samozřejmě: čím více v souladu s přírodou se o zahradu pečuje, tím znatelnější jsou tyto příznaky vývoje vidět. S několika málo opatřeními, jež podporují přirozené procesy a chrání zdroje (jako např. mulčování nebo druhová rozmanitost) a s uvědomělým využitím přírodních zahradních prvků (jako např. květinový trávník nebo živý plot z planých druhů keřů) se každá zahrada může proměnit v přírodní zahradu, v níž žijí lidé v souznění s přírodou. V našich ukázkových zahradách i početných soukromých zahradách obhospodařovaných přírodě blízkým způsobem poznáte netušené množství přírodních zahradních prvků a seznámíte se s lidmi, kteří mají s ekologickým zahradničením spoustu zkušeností a mohou vám dát tipy pro vaši vlastní přírodní zahradu.

Skvělý příklad

DIE GARTEN TULLN platí v celé Evropě jako jedinečný ukázkový projekt na téma „přírodní zahrada“. Přísná ekologická péče o zahrady se stala mezitím příkladem pro mnoho dalších podobných zahradních přehlídek v tuzemsku i v zahraničí. Více než 60 vzorových zahrad nabízí možnost prožít zblízka ekologicky koncipovanou a udržovanou zahradu a nasbírat nápady pro vlastní zahrádky. Na téma přírodní zahrada se nabízí také spousta kurzů, přednášek a akcí.

Blízkost k přírodě v rozmanité podobě

Veřejné přírodní zahrady se prezentují v Dolním Rakousku, v Jihomoravském kraji a na Vysočině ve zcela rozdílných podobách. V Unterretzbachu tak z návsi a přilehlých předzahrádek vznikly vesnické zahrádky, které obyvatelé obhospodařují přírodním způsobem podle dochovaných tradic. V přírodní zahradě Wachau Naturgarten v obci Bacharnsdorf mohou růst staré odrůdy meruněk v prostředí ponechaném zcela napospas přírodě. V areálu jihomoravského Muzea vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici mohou volně a přirozeně růst odrůdy ovocných strom a keřů, jež v posledních desetiletích z většiny zahrady už vymizely. A v přírodní ukázkové zahradě Kamenná v Brně se ukazuje, jak lze založit přírodní zahradu v městském prostředí.

Otevřené soukromé zahrady

O tom, že je možné skloubit krásně upravené a udržované zahrady s přírodou, přesvědčí mnoho soukromých zahrad, které se otevírají návštěvníkům. Irmgard a Otto Hackl v zahradě v Mistelbachu například ukazují, jak se mohou vzájemně doplňovat přírodní a formální zahradní prvky. Ukázková zahrada Margity Stich v Böheimkirchenu je rozmanitě osázená romantická přírodní zahrada v anglickém venkovském stylu. A jak lze proměnit typický waldviertelský dvůr v idylickou přírodní zahradu je možné obdivovat u Eriky a Kurta Pascher v obci Neuriegers.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad