ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Bylinky: požitek a užitek ze zahrady

Přivonět, ochutnat, dívat se a žasnout: bylinkové a kuchyňské zahrádky jsou zážitkem pro všechny smysly. V ukázkových zahradách se seznámíte nejen s pestrou nabídkou bylinek, ale také s lidmi, kteří toto bohatství uchovávají a sami zpracovávají v kuchyni.

Jedna z nejméně nápadných částí v každé zahradě je zároveň tou nejzajímavější, nejrozmanitější a nejcennější i nejchutnější zároveň: bylinkové zahrádky sice nemohou nabídnout stejnou barevnou nádheru jako čistě květinové záhony, zato ale okouzlí čichové a chuťové buňky. Vzít do ruky sametový lístek máty jablečné, promnout a vdechnout jemně kořeněnou vůni a pak si pochutnat na osvěžující mentolové chuti: bylinkové zahrádky jsou skutečnou školou smyslů, kulinářským klenotem a mozaikou vůní.

Nejlepší doba pro návštěvu bylinkové zahrádky je od května do července: toto období je totiž provoněné omamnou vůní a bylinky jako oregano, levandule, lichořeřišnice nebo šalvěj promění zahradu v něžně kvetoucí potpourri. Bezpodmínečně je nutné si poznačit datum 15. srpna! V den Nanebevzetí Panny Marie se konají velké bylinkové slavnosti např. v zahradě Sonnentor Erlebnis ve Sprögnitzu, v národním parku Thayatal (Podyjí) a v Kittenbergerových zážitkových zahradách (Kittenberger Erlebnisgärten).

 

 

Rozmanitost bylinek

Kromě starých známých klasiků, jako je petržel, pažitka nebo kopr, se v ukázkových zahradách v Dolním Rakousku, v Jihomoravském Kraji a Kraji Vysočina nachází také nesrovnatelné bohatství jiných bylin. Mnohé bylinky už možná upadly v zapomnění (např. brutnák lékařský, krvavec menší, yzop lékařský), jiné se vůbec za kuchyňské bylinky nepovažují (třeba bršlice nebo kopřiva) a třetí skupina je hodně exotická nejen v našich kuchyních, ale také v zahradách (třeba aloisie citrónová nebo asant).

 

Rozmanitost zahrad

Rozmanitost se ostatně prezentuje také velmi různě. Téma zahrady je všude pojato jiným a zajímavým způsobem. Historické bylinkové zahrádky se vyskytují v klášteře Geras, ideální typická farmářská zahrádka ve skanzenu Museumsdorf Niedersulz nebo v jihomoravském Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici, v zahradě sv. Hildegardy v klášteře Zwettl a u firmy Sonnentor Čejkovice. Speciálně aranžované zahrady smyslů, v kterých se bylinky poznávají čichem a hmatem, se nacházejí v Jeskyni blanických rytířů. Skutečným nalezištěm pro kuchyňské a bylinkové zahrádky ve vlastní zahradě je spousta dalších ukázkových zahrad – pestrou inspiraci poskytnou bylinkové spirály, terasy nebo bylinkové stezky!

 

Ochutnávka bylin

Na mnohých místech si lze prohlédnout pestrou směs bylinek a přímo si na nich také pochutnat, jako například v zahradní kuchyni v ukázkové zahradě Arche Noah v Schilternu, v bylinkové biorestauraci Bio-Kräuterlandgasthaus „anno 1920“ v Etsdorfu nebo v biohostinci Leibspeis’ u bylinkových specialistů Sonnentor ve Sprögnitzu. V bylinkovém hotelu Wildkräuterhotel Steinschalerhof v Rabensteinu umí kuchařský tým jasně dokázat, že „plevel“ může být i velmi chutný, rovněž v přírodní ukázkové zahradě Kamenná neskrývají návštěvníci překvapení nad „jedlým plevelem“. Arche Noah, Wildkräuterhotel Steinschalerhof a Sonnentor nabízejí navíc komentované prohlídky, kurzy vaření nebo workshopy, na kterých se předají bližší informace k používání bylinek.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad