ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Přírodní lékárna v zahradě

V dobách minulých neexistovaly na neduhy tabletky, jako je tomu dnes. Lidé se museli spolehnout na moc léčivých rostlin. Bylinkové zahrádky obhospodařovali mniši v klášterech a pro středověké hrady byly v dobách obléhání cosi jako domácí lékárnou. K poznání, že příroda umí být stejně mocná jako kdysi, se navracíme i nyní.

Lékařka a bylinkářka Svatá Hildegarda

Před více než devíti sty lety se v německém Bermersheimu narodilo děvčátko Hildegarda. Od malička byla jiná než ostatní. Snad proto, že ji zbožní rodiče, coby své desáté dítě jako „desátek“ zasvětili Bohu, byla nadána zázračnými schopnostmi. Díky svým vizím a hlubokým přírodovědným znalostem rozuměla rostlinám i lidem. Její spisy, kde zúročovala znalosti obojího, byly už ve středověku známé stovky kilometrů daleko a jejich obsah je platný dodnes. Chcete-li se o této mimořádné ženě i o jejím umění dozvědět více, neexistuje na zvědavost lepší recept než navštívit Přírodní zahradu svaté Hildegardy v Čejkovicích. Zde Vám ukážou, že bylinkový čaj v rozkvetlém a voňavém prostředí působí ještě blahodárněji. Jméno světice nese i jedna ze zahrádek kláštera v Zwettlu, jehož prostředí poskytuje ten pravý balzám na uspěchanou duši. Chcete-li se dozvědět více o tradičním evropském léčitelském umění, navštivte Kräuterkraftwerk ve Steinakirchenu am Forst. Podobně jako v půvabné Bylinkové zahradě Lu a Tiree Chmelar ve Valticích se i v řadě dalších zahrad jižní Moravy a Dolního Rakouska hospodaří s využitím ekologických principů a bez chemie, což dosvědčuje plaketa Přírodní zahrada (Natur im Garten).

Poznání tradiční medicíny západu i východu

Tajemná mandragora, známá z knih o Harrym Potterovi, neroste jenom v čarodějnické škole v Bradavicích. Tuto prazvláštní rostlinu nejdeme také v Brně, v Centru léčivých rostlin Masarykovy univerzity, které návštěvníkům představuje největší sbírku léčivek u nás. Kromě domácích rostlin se zde nachází i řada cizokrajných druhů, které zaujmou milovníky exotiky. Ti jistě ocení také rostliny patřící k tradiční čínské medicíně jako plody goji, morušovníku nebo čínské datle pěstované ve Sparkassenparku St. Pölten.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad