ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Rarity v ovocné a zeleninové zahradě

Ukázkové zahrady jsou nejen oblíbeným výletním cílem, ale také botanickými klenotnicemi, které se zasazují o zachování druhové rozmanitosti a v kterých objevíme rarity, jež se možná ještě dokonce u našich prarodičů servírovaly každodenně na stůl.

Kdo ví, že mrkve byly původně fialové, že existují brambory s červenou slupkou, červenobílá mramorovaná řepa anebo jablka připomínající chuťově banán? Některé druhy ovoce a zeleniny se nám tak dnes jeví jako kuriozita, ve skutečnosti se ale často jedná o staré odrůdy, jež upadly v zapomnění. Mnohé ukázkové zahrady v Dolním Rakousku, v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina si tak dalo za úkol tyto jedinečnosti opět kultivovat a pečovat o jejich pěstování.

Množení a prodej
Skutečným pokladem se vzácnými odrůdami ovoce a zeleniny je ukázková zahrada Arche Noah v  Schilternu a odrůdová zahrada Ökokreis v Ottensteinu. Obě zahrady založily velké sbírky rarit v oblasti užitkových rostlin, jež prezentují ve svých ukázkových zahradách, snaží se získat semena a sazenice a své poklady pak prodávají ve svých obchodech. Spoustu starých odrůd a specialit prodává také Praskac Pflanzenland v Tullnu.

Zahrada jako kdysi
V jiných zahradách je možné si kromě regionálních odrůd prohlédnout také tradiční struktury a užitkové rostliny. Tak, jako staré aleje přírodního parku Lysicko, jehož hrušně, švestky a třešně lemují cestu jako za dávných časů. Anebo malé farmářské zahrady ve skanzenu Museumdorf Niedersult a v Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici, kde se v pestré směsici, ale přesto v promyšleném uspořádání kultivují místní odrůdy ovoce, zeleniny a bylin.

Regionální miláčci
Mnohé ukázkové zahrady si daly za úkol pečovat o lokální odrůdy, kterým nejlépe vyhovuje místní půda a klimatické podmínky a umí se tak nejlépe vypořádat s různými škůdci. Na jižní Moravě se velmi dobře daří oskeruším, což je jeden z nejstarších ovocných stromů v Evropě s bohatou úrodou, kterému ale ještě nedávno hrozilo úplné vyhynutí. Ve Tvarožné Lhotě je tomuto stromu věnováno vlastní muzeum, v němž lze mimo jiné obdivovat největší ovocný strom v České republice. V přírodní zahradě Wachau Naturgarten v Bacharnsdorfu se pěstují staré odrůdy meruněk, kterými je Wachau tak známá. A v biozahradě Steinschaler Bio-Gärten jsou hojně k vidění keře dřínu obecného, jenž v údolí Pielachtal momentálně zažívá velkou renesanci a je centrem pozornosti regionálních akcí a gurmánských nabídek.

Čerstvé ochutnávky
„Chránit snědením“ je motto v zahradách Arche Noah, a proto se zdejší rarity proměňují v zahradní kuchyni v chutné pokrmy anebo se nabízejí kurzy vaření, jež návštěvníkům ukážou, kolik chutného vězí v těchto odrůdách. Kulinářské výtvory z mnoha vzácných bylin a ovoce lze ochutnat také v restauraci Bio-Kräuterlandgasthaus „anno 1920“ v Etsdorfu nebo v Pielachtalu v hotelu Wildkräuterhotel Steinschalerhof.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad