ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Kde se daří vínu, tam se daří člověku

Lidem i vínu se v úrodném a přívětivém kraji jižní Moravy a Dolního Rakouska dařilo odpradávna – není divu, že archeologické nálezy dokládají v těchto končinách nejstarší osídlení na našem území. Lahodný omamný nápoj, snoubící místní úrodnou půdu a hojnost slunečních paprsků má blahodárný vliv na krajinu i místní lidi. Dnes stejně jako v minulosti.

 

 

Rozkvět vína na jižní Moravě

Jižní Morava a dolnorakouský Weinviertel tvoří severozápadní výběžek Panonské pánve – úrodné nížiny mezi Alpami a Karpatami. I přesto, že se zde vínu dařilo a daří, nebylo tomu tak vždy. Talent zdejší země produkovat lahodné hrozny mohl být rozvíjen až poté, co císař Marcus Aurelius Probus před 1700 lety povolil v Panonii vysazovat vinice, aby vojákům zajistil zaměstnání v období míru. Do té doby bylo pěstování vína výsadou centra Římské říše – Itálie – a barbarské oblasti severně od Alp nebyly této pocty hodny. Svým následovníkem byl Probus prohlášen za boha pro svoje vladařské a vojenské schopnosti, při posezení u sklenky lahodného veltlínského dnes můžeme diskutovat, zda jej mezi bohy nezařadilo jiné šťastné rozhodnutí.

Malebné obce i krajina

Malebné vinařské uličky jsou jedněmi z mnoha fotogenických scenérií moravsko-rakouského pomezí. Útulnou a pohostinnou atmosféru některého z řady historických i moderních vinných sklepů si je možné vychutnat ve stovce sklepních uliček na Moravě a až desetinásobku na území Dolního Rakouska. V ČR jsou uličkami vyhlášené například Bořetice či Pavlov, na rakouské straně pak Pillersdorf, Maiberg, Poysdorf a mnoho dalších obcí, jejichž architektura i kulturní život se točí kolem vína. V Národním parku Podyjí se nachází jedna z nejstarších vinic v Evropě Šobes. Zdejší lokalita je unikátní svojí polohou srovnatelnou s údolími Rýna či Rhony. A právě o vlivu mikroklimatu je možné se dozvědět v Angergärten Unterretzbach.

Potěšení i poučení

Zkrátka nepřijdou ani ti, kdo kromě smyslových požitků hledají poučení. V Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici se můžete seznámit s vývojem vinařství na jižní Moravě od nejstarších dob po současnost a nechybí ani prohlídka s degustací vína či stylová restaurace.

Malá vinice na gotickém hradě Kámen na Vysočině byla založena až v roce 1999, zdejší odrůdy jsou však mrazuvzdorné a lze je pěstovat téměř bez chemické ochrany – jsou tak ukázkou moderního trendu biovinařství. Ekologický přístup k pěstování je vlastní také vinaři Karlu Parbusovi ve Wein4tler Bauerngarten. Zde podobně jako na zámku v Mikulově je rovněž k vidění historický vinný lis.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad