ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
Vila Tugendhat
Vila Tugendhat

Katalog zahrad

Zde se nacházíte: Domů / Vila Tugendhat

vyhledávání

Kontakt

515 511 015, 515 511 017
info@tugendhat.eu
www stránky

přidat na můj seznam

region

Jižní Morava

Vhodné pro

PÁRY

SENIOŘI

MLADÍ LIDÉ

ODBORNÍCI

Vila Tugendhat

Tematická a zážitková zahrada , Ostatní

Černopolní 45, 613 00 Brno - Ukázat na mapě

Vila Tugendhat

Zcela nedílnou součástí vily Tugendhat, která sama o osobě představuje stavební útvar výjimečné architektonické a umělecké hodnoty, je zahrada. Zahrada vily Tugendhat tvoří nejen jedinečný přírodní rámec stavby, nýbrž je se stavbou doslova propojena ve smyslu interiérových i exteriérových vazeb v jeden unikátní komplex. Územní (i když nikoli architektonický) celek tvořila zahrada vily Tugendhat v době svého vzniku i se zahradou vily Löw-Beer.

Výjimečný přírodní rámec akcentovaný nádherným výhledem na historické panorama města inspiroval Miese van der Rohe architektonické kompozici, kterou zvolil. Celý dům i hlavní obytný prostor je řešen s ohledem na vyhlídky a jednotlivé průhledy na dominanty Brna. V kontrastu s tím je pak vlastní zahrada zcela intimním prostorem, do něhož město pohledově téměř nevstupuje a dominantní roli zde hraje pouze příroda. Hlavním atributem zahrady byla obrovská travnatá louka s ojedinělými porosty v duchu tzv. betonte Leere, tj. v duchu zdůrazněné prázdnoty. To vše orámováno stávající cestní sítí ve stylu anglického krajinářského parku 19. století. Vlastní hmota domu se pak opticky „rozpouštěla“ v závoji popínavých rostlin. Propojení stavby a vegetace vyvrcholilo v interiéru zimní zahradou, která bezprostředně navazuje na hlavní obytný prostor. Výrazný spoluautorský podíl na návrhu a založení zahrady měla brněnská zahradní architektka Markéta Roderová-Müllerová.

V rámci obnovy a restaurace vily Tugendhat v letech 2010–2012 prošla také zahrada komplexní revitalizací. Projekčním pracím předcházel průzkum historických pramenů a analýza historického vývoje zahrady. Byla popsána druhová skladba použitých rostlin a technických prvků a zpracována rekonstrukce původního prostorového uspořádání zahrady.

Vybavení
zahrady v okolí

Akce

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad