ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Dobrodružství v zahradě: když děti rozkvetou!

Hrát si, prožívat dobrodružství, experimentovat: pro děti jsou zahrady malým rájem. V ukázkových zahradách najdou rodiny se zvídavými dětmi dostatek místa a možností, aby mohly prožívat přírodu všemi smysly.

Zahrada je tady ke hraní!

Jedni mají ruce hnědé od hlíny, druzí mají kalhoty zelené od trávy: ukázkové zahrady v Dolním Rakousku, v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina v České republice jsou nejen útočištěm plným pestrých květů, ale také skvělou hrací loukou a dobrodružným dětským hřištěm. Nebojácní čiperové a roztomilí caparti, malé princezny a velcí objevitelé zde mohou hravým způsobem objevovat přírodu a odkrývat vlastní schopnosti. Prostor pro hraní, řádění a průzkum přírody se nachází v každé ukázkové zahradě. Senzací jsou velká dětská hřiště, na kterých by děti strávily nejraději celý den – např. v Kittenbergerových zážitkových zahradách (Kittenberger Erlebnisgärten) v Schilternu, v zahradách Garten Tulln nebo na salaši Travičná. Kromě pohybu se ale uplatní i kreativita, třeba při tvoření s přírodními materiály v Museumsdorf Niedersulz nebo na uměleckých workshopech v zahradě Muzea umění Waldviertel (Kunstmuseum Waldviertel) ve Schremsu.

Můžeš být zvědavý!

Proč světlušky svítí? Kolik nohou má stonožka? Proč mají motýli tak rádi kopřivu? V našich ukázkových zahradách děti nejenže dostanou odpovědi na své zvídavé otázky, ale také se hravým způsobem seznámí s přírodou. Děti jsou rození objevitelé, kteří chtějí svůj svět pochopit všemi smysly – zahrady jsou tady ideální „třídou“. V Zahradě smyslů Jeskyně blanických rytířů se dětí učí poznávat zajímavé rostliny čichem, hmatem a dokonce sluchem. Dětská výuková zahrada Sonnentor Čejkovice seznámí malé s různými bylinkami a jejich využitím. A v zahradách v Tullnu děti pomocí lopatky a lupy zkoumají půdu nebo s naběrákem a mikroskopem objevují živočichy v zahradním jezírku. Různé ukázkové zahrady navíc nabízejí zajímavé interaktivní workshopy pro individuální návštěvníky, ale také pro školy a školky.

Oslavy

Nejvíce společenská a zábavná příležitost, jak poznat ukázkové zahrady, je při dětských oslavách a akcích, které se konají od jara až do podzimu. Takové jsou například Jarní Raráškovy bioslavnosti u Sonnentoru ve Sprögnitzu, Dobrodružné slavnosti pro děti v zahradách v Garten Tulln, Rodinné slavnosti v Kittenbergových zážitkových zahradách, Hádanková rallye v parku soch Muzea umění Waldviertel nebo Dýňové slavnosti v Otevřené zahradě v Brně.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad