ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
Regionální muzeum v Mikulově - zámek
Regionální muzeum v Mikulově - zámek

Katalog zahrad

Zde se nacházíte: Domů / Regionální muzeum v Mikulově - zámek

vyhledávání

Kontakt

519 309 019
rmm@rmm.cz
www stránky

přidat na můj seznam

region

Jižní Morava

Vhodné pro

PÁRY

SENIOŘI

MLADÍ LIDÉ

Regionální muzeum v Mikulově - zámek

Zámecká zahrada

Zámek 1/4, 692 01 Mikulov - Ukázat na mapě

Mikulovský zámek a jeho terasové zahrady prošly dlouhým a složitým vývojem od hradní dispozice přes renesanční sídlo a barokní zámek až do doby, kdy takřka zanikly. V souvislosti s jednotlivými slohovými etapami doznaly četných změn také zahradní terasy.

První zmínky o zahradě mikulovského zámku pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Zahrada následně prošla vývojem od formálního broderiového parteru až po romantizující úpravy typické pro 19. století. Až do konce druhé světové války patřila mezi reprezentativní díla zahradního umění. Po válce společně se zámkem řadu let chátrala. V roce 2015 byla dokončena její komplexní obnova v duchu volné reminiscence odkazující na barokní tvarosloví. Autorem návrhu obnovy zámecké zahrady byl profesor Ivar Otruba, jeden z nejvýznamnějších český zahradní architektů.

Na silnou barokní historii zahrady odkazuje mimo volutového tvarosloví záhonů nově postavená dřevěná konstrukce připomínající oranžérii vybudovanou knížetem Ferdinandem z Ditrichštejna na konci 17. století nebo centrální kašna.

V zahradě byla postavena věrohodná kopie původního velkého lomené schodiště, které opět spojuje zámek (salu terrenu) se zahradou a bylo ve své době unikátním stavebním prvkem. V zahradě se vzájemně snoubí ornamentální květinové záhony hlavního parteru s botanickou a růžovou zahradou. Založeny byly také vyvýšené záhony pro nevidomé, bylinkové záhony a bludiště. Po zahradě jsou rozesety i záhony a partie se suchomilnými rostlinami odkazujícími na skalní a stepní lokality pálavských kopců.

Dokončením obnovy mikulovské zámecké zahrady bylo dosaženo jednotného vyznění architektonického celku – monumentální barokní architektury zámku a jeho pohledově exponované zahradní podnože.

Vybavení


zahrady v okolí

Akce

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad