ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN

Příběhy v zahradách

Zde se nacházíte: Domů / Přběhy

Umění v zahradě

Zahrada je jako galerie umění v zeleni: mnohá ukázková zahrada je tak lákavým výletním cílem nejen pro milovníky přírody, ale také pro fanoušky umění. Svou rozmanitostí tady umělecká díla mohou soutěžit s díly vytvořenými matkou přírodou.

Umělecká díla promění zahradu v něco zcela výjimečného. Ale platí to i naopak: zahrady propůjčují uměleckým dílům zvláštní auru. Přírodní prostředí vytvoří zelený a osvěžující rámec, zmenší distanci mezi návštěvníkem a uměleckým prvkem, odstraní (především u dětí) strach z dotyku a nabídne částečně i překvapivý náhled. Umělecká díla nacházející se v ukázkových zahradách v Dolním Rakousku, v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina se představují v celé různorodosti, od klasických po moderní, od soch po instalaci, od bonsají po bysty. A někdy je dokonce samotná ukázková zahrada hotovým uměleckým dílem!

Zahrada jako celistvé umělecké dílo
V období baroka mělo zahradní umění nejrozsáhlejší rozměr ze všech druhů umění vůbec, zahrnovalo architekturu, sochařství a malířství. Nádherné příklady se nacházejí na zámku Hof s jeho působivými kašnami a sochami, v klášteře Melk, jehož barokní zahradní pavilón je vyzdoben exotickými freskami od Johanna Baptisty Wenzela Bergla, nebo také na zámku Lysice s unikátní sloupovou kolonádou a sala terrenou. Zahradním uměleckým dílem zcela jedinečného druhu je Jeskyně blanických rytířů se sochami 16 rytířů, které ve 30. letech 19. století vytvořil Stanislav Rolínek. K jeskyni patří i Zahrada smyslů, v níž zvukové a keramické prvky přiblíží přírodu návštěvníkům.

Současné umění v zahradě
V jak velké symbióze může vedle sebe žít umění a příroda, názorně demonstruje park soch Uměleckého muzea (Kunstmuseum) Waldviertel ve Schremsu. Pestré a okázalé objekty tady zároveň vytvářejí pozadí pro umělecké workshopy. Botanická zahrada v Brně je několikrát v roce místem konání různých uměleckých výstav. V Zahradě karikatur (Karikaturengarten) v Brunn/Wald se nacházejí kromě stále se měnících karikatur umělce Bruna Haberzettla také početná veselá i duchovní umělecká díla z kamene, ze dřeva, keramiky, železa a konopí. Moderní umělecké objekty rovněž zdobí anglický park zámku Grafenegg a zahradu kláštera Melk.

Umění v soukromé zahradě
Umění lze najít také v soukromých zahradách, jež se otevírají návštěvníkům. Umělec Helmuth Mahr tak se svou manželkou Brigitte založili v Breitstettenu ukázkovou zahradu, která slouží jako výstavní plocha pro jeho objekty ze starého železa, naplaveného dříví, skla a ostatních nalezených předmětů. Zahrada manželů Ingrid a Johannes Kralovec v obci St. Leonhard/Forst se prezentuje jako skutečná pokladnice keramických objektů a bonsaí. A zahrada manželů Uschi a Herbert Weber v Langenlebarnu je klenotem mezi keramickými uměleckými předměty vytvořenými manželským párem i dalšími umělci.

seznam zahrad

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad