ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
Arboretum Křtiny
Arboretum Křtiny

Katalog zahrad

Zde se nacházíte: Domů / Arboretum Křtiny

vyhledávání

Kontakt

+420 516 413 206
arboretum@slpkrtiny.cz
www stránky

přidat na můj seznam

region

Jižní Morava

Vhodné pro

PÁRY

RODINY S DĚTMI

SENIOŘI

ODBORNÍCI

ŠKOLY

Arboretum Křtiny

Tematická a zážitková zahrada

Křtiny 175, 679 05 Křtiny - Ukázat na mapě

Arboretum Křtiny - foto Mauer 2011

Arboretum Křtiny je známo odborné veřejnosti jako sbírkový objekt cizokrajných dřevin. Nachází se mezi obcemi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od Brna, v těsné blízkosti CHKO Moravský kras, na území Školního lesního podniku ML Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Na ploše 23 ha je soustředěno přes 1 000 druhů dřevin z celého světa. Tato unikátní sbírka byla založena v letech 1928-1929 prof. Augustem Bayerem zejména pro výuku studentů a výzkum. Rostliny pocházejí ze semen získaných činností dendrologické společnosti, která tehdy v Průhonicích obhospodařovala rozsáhlý sortiment značné vědecké hodnoty. Mnoho cenných dřevin dovezl prof. Bayer ze svých četných cest po Evropě.

Na svazích nad potoční nivou, uprostřed lesních porostů, jsou vytvořeny palouky s výsadbami exotických dřevin. K velmi zajímavým pak patří některé jehličnany a liány, patrně největší v ČR (Cryptomeria japonica, Tsuga diversifolia, Chamaecyparis pisifera a Ch. obtusa, Aristolochia macrophylla - jeden z největších v Evropě aj.), bohatá je i kolekce vrb, okolo 40 druhů, kříženců a kultivarů. Velmi malebná je i jedna z největších a nejstarších skupin v druhu Thuja occidentalis  ‘Malonyana‘ v Evropě, rostoucí u rybníčka. Součástí arboreta je i „ bukový prales“ - 180letý bukový porost s vtroušeným dubem a jedlí. Mimo dřeviny se zde také nacházejí krásná společenstva nivních luk s řadou chráněných druhů bylin (Trollius altissimus,  Dactylorhiza majalis, Colchicum autumnale, Iris pseudacorus aj.). Na jaře se arboretum pyšní kvetoucími rododendrony a azalkami, v létě poskytuje chladivý stín a na podzim hýří pestrou paletou barev.

Součástí arboreta je také naučná stezka „Domácí dřeviny“, která obsahuje asi 140 taxonů. Tato svého druhu na území ČR a i z evropského hlediska zcela výjimečná naučná stezka, se setkala s mimořádným zájmem a ohlasem odborníků i laické veřejnosti. Nové poznatky, poučení i odpočinek v arboretu hledají v průběhu roku studenti a tisíce návštěvníků. Arboretum je uvedeno i v seznamu evropských botanických zahrad a arboret, patří mezi nejznámější objekty tzv. lesoparkového typu ve střední Evropě. Prohlídky (na objednání) jsou zaměřené na domácí dřeviny, nebo naopak na cizí (introdukované).

 

Vybavení

zahrady v okolí

Akce

Mapa zahrad

Jižní Morava

60 zahrad