Zahrada, v níž vládne příroda
Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.
Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.
Stříbřité opulentní fontány, rozlehlá vodní zrcadla, vodní příkopy a kanály nebo zurčící potůčky – voda v zahradě nabývá tisíceré podoby. Za působivým estetickým prvkem ale mnohdy stojí technicky složité dílo. I v dnešní zahradě nachází voda svoji funkci – kromě okrasné také užitnou třeba ve formě kořenové čističky.
Voda ve službách šlechty
Tepelná roztažnost, tlak vzduchu, vakuum nebo gravitace, princip spojitých nádob či archimedův šroub – díky důmyslným mechanismům využívající zmíněných principů pro čerpání a pohánění vody mohly zahradní fontány fungovat dlouho předtím, než světlo světa spatřilo elektrické vodní čerpadlo. Navrhování vodních prvků a hříček se v italských a francouzských barokních zahradách věnovali mistři fontanieri, znalci fyziky, metafyziky i lidských rozmarů a touhy po překvapení a rozptýlení. Díky svému umění, kterému málokdo rozuměl, byli povyšování do šlechtického stavu i prohlašováni za čaroděje a kacíře. Tvůrci zahrad zdobených dlouhými vodními kanály či rozlehlými vodními zrcadly se zase pro potěchu svého pána nezdráhali přemístit třeba celé koryto řeky o několik set metrů jinam. K tomu došlo např. v lednickém parku, kde je rovněž k vidění unikátní akvadukt, napodobující římský vodovod nebo Maurská vodárna, která sloužila jako parní lázně i vodní elektrárna. Vychutnejte si zahradu z „vodní perspektivy“ při plavbě na lodičce.
V zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou byla voda zase stěžejní součástí kulturního života – hrabě Jan Adam Questenberg zde na přelomu 17. a 18. století nechal vybudovat ostrovní divadlo a na svých třech gondolách inspirovaných Benátkami nechával hrát hudebníky přímo při plavbě po zahradních kanálech. Úchvatné zahrady nalezneme pochopitelně i v Rakousku. Řadu půvabných vodních prvků včetně dvou Spuckmänner či koupacího pavilonu Badepavillon na břehu bazénu nejdeme v zahradě zámku Artstetten a také jeden z nejproslulejších zámků Dolního Rakouska - Schloss Hof – se může pyšnit Neptunovou fontánou, tzv. grottou s alegoriemi řek Dunaje a Moravy a nově zrekonstruovanou velkou kaskádou.
Voda jako pomocník
Pro svět mimo zdi šlechtických sídel byla v historii voda zejména prostředkem ulehčení práce. V Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici jsou k vidění stavby jako vodní pila či mlýn s valchou a pozoruhodný je rovněž zachovalý renesanční mlýn ve Slupi ležící na jednom z nejvýznamnějších vodních děl Moravy – Jaroslavicko-Krhovickém náhonu, později prodlouženém až do Rakouska a nesoucím název Thaya-Mühlbach Kanal.
Voda udržitelná
I v moderní zahradě má voda svoji funkci. Koupací biotop (k vidění např. v Kittenbergerových zahradách) a kořenová čistírna (Otevřená zahrada a zahrady Lipka) mají společný udržitelný přístup k hospodaření s tímto čím dál cennějším prvkem. Vodní rostliny se pak dokážou postarat o dobrou kvalitu vody bez přídavku chemických látek. A o tom, že voda a flora ale i fauna patří k sobě, svědčí také program podvodní říše UnterWasserReich v rámci přírodního parku Hochmoor.
Zahrada, v níž vládne příroda
Lichtenštejnové – šlechtický rod střední Evropy
Dobrodružství v zahradě: když děti rozkvetou!
Umění v zahradě
Voda v zahradě – ozdoba i geniální technické dílo
Skleníky a oranžerie: Exotický ráj na dosah
Místa klidu a inspirace
Rarity v ovocné a zeleninové zahradě
Přírodní lékárna v zahradě
Příběh zahrady
Bylinky: požitek a užitek ze zahrady
Kde se daří vínu, tam se daří člověku
58 zahrad