ZAVŘÍT SEZNAM

Můj seznam

MOJE ZAHRADY

Nemáte v seznamu žádné zahrady. Vyberte si v našem katalogu.

Akce, které navštívit

Nemáte vybrané žádné akce. Podívejte se na náš kalendář akcí.

"Projekt je spolufinancován EU z programu Interreg Rakousko-Česká republika."

CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
CZ / DE / EN
Za vínem a zahradami

Novinky

Zde se nacházíte: Domů / Novinky / Za vínem a zahradami

Za vínem a zahradami

03. 10. 2018

Říká se, že by člověk měl vypít tolik burčáku, kolik krve mu koluje v těle. Oblíbený nápoj babího léta totiž přispívá k dobré náladě a díky obsahu vitamínů a stopových prvků také ke zdraví. Aby se jeho blahodárné účinky projevily, doporučujeme oněch čtyři až šest litrů popíjet spíše postupně. Nabízíme vám proto dvě vinobraní v průběhu následujících víkendů, které uzavřou letošní burčákovou sezónu. Pokud pak konzumaci dobrého jídla a pití proložíte procházkou po zahradách, nemůžete nic zkazit. Ze „zelených“ objektů našeho katalogu si vybere každý milovník zahradního umění a přírody.

Valtické vinobraní - slavnost dobré nálady

Kdo rád snoubí gastronomické zážitky s poslechem hudby, nechť zavítá o víkendu 5. a 6. října do Valtic. Zdejší vinobraní patří mezi největší kulturní akce Lednicko-valtického areálu. Na třech pódiích se představí folklórní soubory i hvězdy současné české pop music a chybět nebude ani krojovaný průvod. Na menu bude kromě burčáku a vína také výběr tradičních regionálních jídel. Ochutnávka hroznů bude pak probíhat v místní pobočce Národního zemědělského muzea.

Také pro milovníky zahradního umění jsou Valtice téměř nutnou zastávkou. Zdejší zámek byl více než 700 let hlavním rodovým sídlem Lichtenštějnů, kterým tento cíp republiky vděčí za celosvětovou proslulost. Lednicko-valtický areál je totiž unikátním příkladem tzv. komponované krajiny. Malebné scenérie mezi Lednicí a Valticemi s řadou romantických stavbiček sice působí jako dílo přírody, jsou ale do velké míry utvářeny rukama šikovných krajinářských architektů a zahradníků. V samotných Valticích láká k procházkám rozlehlá zámecká zahrada a vyznavači přírodní síly bylinek nesmí minou zdejší Bylinkovou zahradu Lu a Tiree Chmelar.      

Burčákový pochod v Miloticích

V Miloticích na Slovácku se podobně jako v řadě ostatních okolních dědin život točí okolo vína a tradiční Burčákový pochod nepochybně patří k zlatým hřebům vinařského roku. Při putování osadou vinných sklepů Šidleny u Milotic můžete za popíjení burčáku a vín od místních vinařů objevovat typickou architekturu vinných sklepů nebo speciality místních hospodyň. Jak je komu libo. Burčákový pochod se 13. října uskuteční už po čtyřicáté druhé a kromě tradiční trasy směr Mutěnice vás budou milotičtí vinaři občerstvovat i na trasách do dalších okolních obcí.

Litovat nebude ani ten, kdo zavítá do místní zámecké zahrady. Ta je slohově čistým příkladem tzv. francouzské zahrady období baroka. Na rozdíl od většiny zahradních objektů totiž nepodlehla změnám módy a zachovala si svoji původní podobu. Jakéže jsou poznávací znaky takové francouzské barokní zahrady? Jednoznačně upravený, formální vzhled s uplatněním geometrických tvarů a pečlivě stříhaných zelených stěn a loubí. Prim zde hrají osy, které zahradě dodávají řád. Ta nejdelší tzv. podélná osa spojuje zámek s dominantou mnohdy i daleko na obzoru. Díky systému os je zahrada propojena také s krajinou okolo. Chybět samozřejmě nesmí budovy oranžerie, které sloužily pro zimování citrusových plodů, a vodní element ve formě bazénů s fontánami.

Kdo by pak v Miloticích hledal inspiraci pro vlastní zahradu, najde v nově zbudované zahradě zámeckého zahradnictví bohaté květinové i ornamentální zeleninové záhony a staré odrůdy ovoce také ve formě ovocných špalírů. Suvenýr pak můžete zakoupit třeba na stálé prodejní výstavě trvalek a čarověníků.      

 

 

Novinka předchozí Novinka následující

vyhledávání

archiv

Mapa zahrad

Jižní Morava

58 zahrad